Strona poświęcona właściwościom i wypiekom cynamonowym

Cynamon na dolegliwości żołądkowe

Wyciąg z kory cynamonu cejlońskiego oraz olejek cynamonowy wspomagają prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Preparaty te stosowane są w zatruciach pokarmowych oraz przy biegunkach. Olejek cynamonowy dodatkowo pobudza wydzielanie soku żołądkowego i zapobiega zaburzeniom jelitowym. Z kolei wyciąg z kory cynamonowca cejlońskiego zapobiega wrzodom żołądka.

Cynamon obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi

Zarówno wyciągi z kory cynamonowca, jak i olejek cynamonowy działają przeciwmiażdżycowo, obniżając poziom cholesterolu w surowicy krwi. Z badań wynika także, że codzienne spożywanie cynamonu powoduje korzystne obniżenie poziomu glukozy, trójglicerydów oraz frakcji LDL i całkowitego cholesterolu w surowicy krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. Z kolei rozpuszczalny w wodzie wyciąg z cynamonu może obniżyć ryzyko nie tylko chorób serca, lecz także cukrzycy. Wszystko dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom – przekonują chemik Richard Anderson oraz specjaliści z amerykańskiego ministerstwa rolnictwa.

Olejek cynamonowy na grypę i przeziębienie

Olejek cynamonowy może być stosowany także jako środek pomocniczy w leczeniu przeziębień, zakażeń dróg oddechowych i grypy. Nic dziwnego – olejek eteryczny, a także wyciągi otrzymywane z kory i liści cynamonowca cejlońskiego wykazują silną aktywność przeciwdrobnoustrojową, w tym wobec bakterii, grzybów oraz wirusów. Olejek cynamonowy wraz z innymi olejkami może być stosowany w aerozoloterapii w zakażeniach dróg oddechowych u dorosłych i dzieci, ale dopiero u tych powyżej 12. roku życia.

Cynamon na odchudzanie

Wyciągi z kory cynamonu cejlońskiego uwrażliwiają tkanki na insulinę, pomagają regulować gospodarkę węglowodanową w organizmie. Ponadto sprzyja pozbywaniu się z organizmu nadmiaru tłuszczu. Aby osiągnąć ten efekt, trzeba dodawać do potraw pół łyżeczki tej przyprawy dziennie.

Cynamon – właściwości antynowotworowe

Jednym z najważniejszych składników cynamonu jest aldehyd cynamonowy. Jak dowiedli naukowcy, związek ten wykazuje właściwości antynowotworowe i może pomóc w walce z rakiem jelita grubego – przekonują naukowcy z Uniwersytetu Arizony (USA), których wnioski opublikował serwis EurekAlert. Podczas badań prowadzonych na myszach naukowcy zauważyli, że aldehyd cynamonowy dodawany do pożywienia gryzoni pomagał ich komórkom pozbywać się toksyn, zwiększał ich potencjał regeneracyjny oraz chronił je przed kancerogenami (czynnikami rakotwórczymi).

cynamon